Samorozwój i kariera – zestaw obserwacji od headhuntera

Przekonaliśmy doświadczonego doradcę z uznanego i znanego portalu pracy i kariery Szukam Pracy do opracowania komentarza dot. aktualnych trendów w poszukiwaniu pracy. Zapraszamy do lektury jego tekstu.
Jednym z kluczowych aspektów owocnego zabiegania o stanowisko jest oczywiście właściwe zareklamowanie się. Mowa tu nie jedynie o rozmowie z pracodawcą, lecz o momencie nieco wcześniejszym. Aby przecież doszło do rozmowy kwalifikacyjnej, konkretne dokumenty rekrutacyjne powinny trafić do przedsiębiorcy. Z tej przyczyny niezwykle ważne jest to, aby nasze curriculum vitae i nasze podanie o pracę były skonstruowane zgodnie z obecnymi regułami. Ponadto oczywiście warto potencjalnego pracodawcę czymś wyjątkowym zafrapować, a nawet również zaskoczyć. Przede wszystkim wypada mimo wszystko sprawić, żeby podanie o pracę, jak również CV miały właściwą formę. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do pierwszego z omawianych, ponieważ da się zaobserwować, iż wiele osób ma znaczący dylemat ze wskazanym pismem. Niedopatrzenia można znaleźć tak w nieodpowiednio ujętej treści, jak również w nieodpowiednim układzie dokumentu. Wypada zatem w tym miejscu zaakcentować, iż właściwie utworzony list tego rodzaju składa się z ośmiu bazowych elementów, które są poniekąd obowiązkowe. Są to:

 • dane osobowe,
 • miejsce oraz data,
 • nazwa pracodawcy,
 • zwrot formalny,
 • wstęp,
 • rozwinięcie,
 • zakończenie,
 • kończący zwrot kurtuazyjny.

  Z czterema wymienionymi na wstępie znaczącego kłopotu ogólnie nie ma, lecz wypada sprecyzować, jakie dane powinny być uwzględnione w introdukcji, rozwinięciu oraz w zakończeniu. We wprowadzeniu z reguły umieszcza się takie dane, jak treściwa prezentacja osoby, źródło, z jakiego wiemy o konkretnym stanowisku pracy oraz informacja odnośnie do tego, o jaką posadę się staramy. Część właściwa to pole przeznaczone na uzasadnienie swoich starań o stanowisko. Wypada zatem nadmienić o powodach, dla których właśnie nas firma powinna zatrudnić, a nie innego aplikującego. A więc jest to część przeznaczona na szczycenie się swoimi zdolnościami. I wreszcie konkluzja. W tym obszarze trzeba opisać swoją chęć podjęcia dyskutowanej funkcji, przejawić nadzieję na spotkanie w siedzibie firmy na rozmowie kwalifikacyjnej. List motywacyjny ma być napisany zwięźle i merytorycznie.

  Znajdź oferty Praca szczecin