Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio właściciele firm zaczynają mieć coraz większe problemy ze znalezieniem dobrych ludzi na różne stanowiska, aktualnie taki problem ma blisko 45 procent firm. Jak można zauważyć, taka tendencja występuje dużej ilości gospodarek, zaś nasz kraj znajduje się sporo powyżej średniej w ogólnej statystyce. Wynika to z kilku różnych przyczyn i na pewno z takiego obrotu sprawy są zadowoleni pracownicy.
Problemy z kompletowanie załogi mają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale też inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają pośród najbardziej poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy nie jest proste, to jednak w ogólnym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest bardzo szeroka i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużą popularnością cieszą się również stolarze, spawacze oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W większości z tych branż bardzo trudno jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Kolejną bardzo szukaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim ciężarówek i autobusów, a potem inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadają branży gastronomicznej i usługowej – najróżniejsze hotele i restauracje również nie mają prosto jeżeli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o profesjonalne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Obecnie niejednokrotnie zauważyć można w wielu branżach zwiększającą się rywalizację o pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim są zwiększone pensje.