Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatni okres czasu to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynku pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. Pod koniec 2016 roku miało wartość około ośmiu procent, a spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Na pewno tego typu sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że to oni stawiają warunki. Lecz dość podobna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu będzie dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla naszej gospodarki, jaką pomoże napędzić wzrost wypłat. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają różne dodatki, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany systematyczny wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w tym roku ilość osób bez stałej pracy osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Głównym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii wielu ludzi, technologiczny postęp i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na ilość bezrobotnych. Takie hasła słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a w dalszym ciągu mimo pojawienia się ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują wymieranie pewnych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie muszą inwestować we własny rozwój i nie bać się zmian.