Przedstawicieli jakich zawodów najbardziej brakuje na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa mają zwiększające się problemy z zatrudnieniem odpowiednich ludzi na rozmaite stanowiska, obecnie taki problem ma prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak się okazuje, taka sytuacja będzie miała miejsce w wielu gospodarkach, zaś nasz kraj znajduje się znacznie powyżej średniej w ogólnej statystyce. Jest to efektem paru różnych przyczyn i z całą pewnością z takiego obrotu sprawy są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale także specjalistów oraz inżynierów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, jakie stawiają wśród poszukiwanych zawodów informatyków, to po statystykach widać co innego. Co prawda znalezienie dobrego specjalisty do działu IT bez przerwy nie jest proste, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest bardzo szeroka i obejmuje sporo zawodów. Tak więc są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, spawacze i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną naprawdę mocno szukaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju restauracje i hotele również nie mają prosto jeśli zamierzają zatrudnić porządne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Biorąc pod uwagę sytuacje coraz częściej można zauważyć w sporej ilości branż wręcz walkę o dobrego pracownika. Firmy które chcą zatrudnić nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, którymi przede wszystkim będą zwiększone wynagrodzenia.